Proč nemůžeme usnout? Co vše ovlivňuje spánek
Kvalitní matrace jednoznačně podporuje a zvyšuje kvalitu spánku. Že jste do ní však nedávno investovali a stále vás trápí nespavost, případně neschopnost usnout? Důvodů, proč nemůžete spát bývá celá řada. Zatímco někdy nám na dveře klepe deprese, jindy za to může nadváha, kterou dlouhodobě trpíme vlastní vinou (a někdy vinou genetiky).
Spánek je naše přirozená potřeba
Je důležité si uvědomit, že spánek je naše přirozená potřeba, kterou si nemůžeme odpírat. Je to podobné jako s jídlem nebo pitím. Také bez nich nedokážeme fungovat. Jsou ale dny, kdy nám doslova hlava stojí a kdy je spánek to poslední, na co přichází řeč. Celkové časové i psychické vytížení je však tím důvodem, proč večer po ulehnutí do postele nemůžeme zamhouřit oko.
Tento stav má velmi často za následek deprese, které jsou ostatně tím důvodem, proč velmi často nemůžeme usnout. Hlavou nám neustále kolují myšlenky, které nejsou zrovna pozitivní, prakticky neustále cítíme, že naším tělem koluje stres a nahromaděné napětí. No, kdo by v takovém neklidu zvládl zamhouřit oko?
Spíme čím dál méně
Je velmi znepokojivé zjištění, že spíme čím dál méně. Za posledních deset let se náš spánek zkrátil zhruba o hodinu, hodinu a půl. Důvodem jsou naše návyky i rychlejší životní styl plný moderních technologií, jaký žijeme. Samozřejmě vznikly i mnohé nové civilizační choroby, ať už mluvíme o nadváze, o cukrovkách, nemocích srdce nebo zmiňovaných depresích, což jsou velmi často ty důvody, proč nemůžeme usnout.
Z posledních průzkumů vyplývá, že se ke spánku ukládáme obvykle až kolem půlnoci, kdy poté vstáváme v šest, sedm hodin maximálně. Nějakou dobu takto skutečně můžeme fungovat, ale dříve nebo později se tělo začne ozývat.
Viníků může být více
Zkrátka a dobře svádět všechno na matraci nelze. Matrace může být viníkem toho, že nemůžete usnout, ale pakliže jste v nedávné době investovali do skutečně kvalitního provedení této podložky, viníky hledejte jinde. Třeba ve vašem životním stylu nebo u vašeho zdraví.