Měkká, střední, nebo tvrdá matrace? Která je komu určena a jak je rozpoznat?
Spánek tvoří třetinu našeho života a nejčastěji je to právě matrace, která přímo rozhoduje o jeho kvalitě. Kromě materiálu hraje u matrací důležitou roli zejména tvrdost, která je nejběžnějším parametrem, jenž nový majitel při výběru zohledňuje. Tvrdost totiž úzce souvisí s pohodlím a komfortem, na který jsme buď zvyklí, nebo který prospívá našemu zdraví.
Měkká matrace
Měkká matrace je na první pohled komfortní a příjemná. Vhodná je zejména pro starší lidi, nikdy by však neměla být měkká přespříliš. Při delším ležení na příliš měkké matraci totiž brzy zjistíte, že nedostatečná opora těla způsobuje, že se neustále převalujete, protože tělo není schopné na příliš měkké podložce dostatečně odpočívat. Dlouhodobě ležení na příliš měkké matraci tak způsobí téměř jisté bolesti zad.
Že je matrace příliš měkká zjistíte snadno tak, že pokud si na ni lehnete rovně na záda, v oblasti křížů nevznikne mezi vaším tělem a matrací žádná mezera. Takový výsledek je špatně a měli byste hledat tvrdší variantu, při které se mezi záda a matraci vejde dlaň. Při volbě měkké matrace je zároveň vhodné vybírat nižší polštáře, tak aby nevznikaly extrémní rozdíly mezi tělem zabořeným v matraci a hlavou vysoko na polštáři.
Středně tvrdá matrace
Střední matrace je kompromisem a variantou vyhovující většině populace, zejména pokud netrpí žádnými zdravotními obtížemi. Střední matrace je vhodná zejména pro osoby střední hmotnosti, kterým umožní pohodlné spaní i otáčení.
Tvrdá matrace
Tvrdá matrace je vhodná zejména pro děti a mladší lidi, případně osoby s vyšší hmotností. Své majitele těší kromě intenzivní opory těla i dlouhou životností. I tvrdá matrace ale musí zůstávat stále pohodlná. Opět platí, že vleže na zádech by se mezi záda a matraci měla v oblasti křížů vejít dlaň – ne více. V opačném případě vás matrace bude tlačit, což způsobí nepohodlí, strnulost končetin, lokální bolest i časté převalování.