Matrace bez roztočů. Jak jim zabránit nebo se jich zbavit?
Na první pohled vaše lůžko může vypadat svěží a čisté. Podíváte-li se ale na povrch své matrace s pomocí mikroskopu, přichází zděšení. Postel je doslova rájem pro všechny živočichy a konkrétně roztoče, kteří se živí odumřelými kožními buňkami. Ty se ve vaší posteli budou nacházet vždy, a proto alespoň malé procento roztočů v posteli vždy najdete. Vyplatí se ale jejich počet držet pod kontrolou. Jinak Vás čeká výměna matrace.
Myslete na roztoče už při výběru matrace
Kvalitní a prodyšná matrace sice bývá dražší, ale investice se vám do budoucna vyplatí. V posteli se totiž každou noc intenzivně potíte, což vytváří perfektní podmínky pro tyto parazity. Matrace, která není schopná větrat, obsahuje mnohem více nezvaných hostů než ta, která je vyrobena z prodyšného a kvalitního materiálu. Už v prodejně nebo na e-shopu se proto zajímejte, zdali vámi vybraná matrace je vhodná pro alergiky a jaké má schopnosti.
Každý den větrejte
Jak již bylo řečeno, roztoči si libují ve vlhkém a tmavém prostředí. V takovém okamžiku nekontrolovatelně jejich počet narůstá. Abyste jejich množení zabránili a drželi jejich počet na uzdě, rozestelte každé ráno postel a vyvětrejte. Matrace vyvětrá, ložní prádlo nebude vlhké a na matraci se dostane světlo, které roztoči nemají rádi. Teprve poté postel zastelte, ale vždy tak, aby mohla matrace alespoň trochu dýchat.
Perte na šedesát stupňů
Někteří lidé se obávají o své ložní prádlo a perou jej na nízkou teplotu. To může být občas v pořádku, ale jednou za čas je nutné povlečení, chránič matrace, ale i její potah vyprat na šedesát stupňů, jelikož právě při této teplotě vyhubíte většinu roztočů. Pokud se obáváte, že by takový způsob praní mohl poničit materiál, vyzkoušejte spreje na roztoče, které se aplikují přímo na matraci, povlečení, ale i chrániče a do několika hodin vyhubí velmi vysoké procento roztočů.