Je lepší tvrdá nebo měkká matrace?
Matrace by se měla po uplynutí několika let vyměnit, i když jste s ní spokojeni. Důvodem je hygiena, také to, že matrace už může být proležená a v takovém stavu neposkytuje správnou oporu páteři. Pokud se k výběru matrace schyluje, rozhodně nespěchejte. Výběr matrace není dobré podcenit, vždyť právě matrace se také podílí na kvalitě vašeho spánku. V případě, že si vybíráte matraci, možná se vás v obchodech zeptají, jak tvrdá má matrace být. Nabízí se tedy otázka, je lepší tvrdá matrace nebo ta měkká?
V tomto případě platí pravidlo – sto lidí, sto chutí. Každý má rád jinou matraci, pro každého člověka se hodí jinak tvrdá matrace. Lidé totiž spí v různých polohách, mají jinak postavené tělo. Nerozmýšlejte se tedy dle toho, jakou matraci si koupil váš soused, ale ptejte se sami sebe, jaká matrace je pro vás nejvhodnější.
Tužší matrace rovná se lepší matrace?
Pokud byste se zeptali lidí na ulici, nejspíše by vám řekli, že tužší matrace je lepší matrace. Shoduje se na tom hodně lidí, ovšem není to zaručené pravidlo. Jak jsme zmínili, každý člověk je jiný a každý člověk potřebuje jinak tvrdou matraci.
Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte
To nejlepší, co při výběru matrace může udělat, je vyzkoušet si ji. Při výběru hraje roli věk člověka, jeho zdravotní stav, dokonce i jeho hmotnost. Když vám bude vyhovovat některá z vybíraných matrací, na finanční stránku moc nehleďte. Je dokázané, že jen dobře vyspaný člověk je produktivní člověk.
Jak by měla vypadat ideální matrace?
Jak by měla vypadat ideální matrace? To závisí na více faktorech, nejen na tvrdosti matrace. Matrace by měla zajistit anatomicky správnou podporu těla. Měla by páteř podpírat v přirozeně vyvinutém tvaru. Neměla by nijak bránit ve spánku, neměla by spánek nijak narušovat. Stupeň tvrdosti by měl být někde ve středu - stejně jako po spánku na příliš měkké matraci, tak po spánku na příliš tvrdé matraci můžou bolet záda i klouby.