Jak dlouhý spánek je pro zdraví optimální?
Spánek ke zdraví a spokojenému životu potřebujeme všichni. Jaká by ale měla být jeho optimální délka? Tradovaných 8 hodin zdaleka nemusí vyhovovat každému.
Záleží na kvalitě
Ještě než si začneme přenastavovat budík, měli bychom se zaměřit na kvalitu spánku. Základem je dobře vyvětraná místnost, ticho, omezení těžkých jídel před spaním a kvalitní matrace. Někomu vyhovují víc pěnové matrace, někomu latexové matrace, takže tu svou optimální nejspíš budete muset chvíli hledat. Před spaním nepijte větší množství vody a přes den se věnujte přiměřené fyzické aktivitě.
Novorozenci potřebují spát nejvíc
Obecná doporučení říkají, že se zvyšujícím se věkem potřeba spánku klesá. Zatímco novorozenci prospí 14 až 17 hodin denně, předškoláci 10 až 13 hodin, teenageři 8 až 10 hodin a dospělí lidé 7 až 9 hodin. Lidé v důchodu pak potřebují 7 až 8 hodin spánku.
Jaké jsou fáze ideálního spánkového cyklu?
Spánkový cyklus tvoří 5 fází, které se několikrát za noc opakují. 80 % spánku tvoří 4 NON REM fáze, kdy tělo odpočívá a regeneruje se. První stadium je přechod od bdělosti ke spánku, které někdy provázejí nekontrolovatelné záškuby končetin. Ve druhém stadiu dochází k lehkému spánku. Hluboký spánek spadá do 3. fáze cyklu – zpomalí se funkce mozku, dech a srdeční tep, může dojít k náměsíčnosti nebo mluvení ze spaní. Dospělý člověk potřebuje zhruba 2 hodiny hlubokého spánku za noc. 4. stadium je nejhlubší a nejdůležitější.
Zbylých 20 % spánku by mělo připadnout na REM fázi charakteristickou rychlými pohyby očí. V této fázi se nám zdají sny a mozek je téměř stejně aktivní jako při bdění. Při nedostatku REM spánku je člověk náchylnější k psychickým poruchám a probuzení v této fázi vede k pocitu velké únavy.
Ani se spánkem se to nesmí přehánět
Tak jako u všeho ostatního, i u spánku platí, že všeho moc škodí. Příliš dlouhý spánek zvyšuje riziko infarktu, mrtvice, cukrovky nebo obezity. Podle výzkumů může být dokonce nebezpečnější než občasné ponocování.